"Enter"a basıp içeriğe geçin

Avşa Adası’nda Sağlık Hizmetleri

Avşa Adası’nda sağlık hizmeti veren bir adet sağlık ocağı bulunmaktadır. Sağlık ocağı bildiğiniz gibi hastaneler kadar işlevleri olmayan sağlık birimleridir. Bu yüzden önemli bir kontrolünüz varsa Avşa Adası’na gelmeden önce gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Avşa Adası’nda iki adet eczane bulunmaktadır. İlaç tedariği konusunda rahat olabilirsiniz. Avşa Adası’nda bir çok ilacı kolay bir şekilde temin edebilirsiniz.

İki eczane de birbiriyle alışveriş halindedir. Ancak iki eczanede de aradığınız ilaç bulunamamış ve ciddi bir şey ise eczaneler Erdek üzerinden gemiyle 1 gün içerisinde ilaçları tedarik etmektedir.

Avşa Adası Sağlık Ocağı
Avşa Adası Sağlık Ocağı

Avşa Adası’nda Önemli Bir Sağlık Sorunu Olursa?

Yaşayabileceğiniz ciddi bir durumda sağlık ocağı tam olarak gerekli müdahalelerde bulunamayabilir. Bu yüzden ciddi durumlarda ne olacağını merak edebilirsiniz.

Eğer sağlık sorununuz ciddi dereceye ulaşmış ise ilk öncelikle Avşa Adası sağlık ocağına yönlendirilmektesiniz. Sağlık ocağı ilk yardım ve gerekli müdahaleleri yapmaktadır.

Avşa Adası Deniz Ambulansı

Hastanın durumu ciddileşir ve yapılan müdahaleler kritik olmaya başlarsa Avşa Adası sağlık ocağı deniz ambulansı talep etmektedir. Deniz ambulansı Avşa Adası’na gelerek 20 dakika içerisinde hastayı Erdek Devlet Hastanesi’ne nakil etmektedir.

Normal gemiler ile Avşa Adası’na ulaşım süreniz ise ulaşım sayfamızda belirtilmiştir.

Umarız ki ilerleyen süre içerisinde Avşa Adası’na gerekli destekler verilerek hastane yapılır. Bu şekilde de Ada’ya gelen misafirler kendisini daha rahat hissedecektir.

Avşa Adası’nda Ambulans Hizmeti

Avşa Adası’nda gelcek misafir sayısına ve yerli sayısına yetecek kadar ambulans aracı bulunmaktadır.

Ambulans hizmetinin Avşa Adası’na gelmesi ile herhangi bir sağlık soruna müdahale süresi çok kısa sürelere indirilmiştir.

Ambulans tehlikeli bir durum tespit etmesi durumunda öncesinde sağlık ocağına sonrasında ise Erdek Devlet Hastanesine nakil gerçekleştirmektedir.

Avşa Adası’nda Kan Bağışı Nasıl Yapabilirsiniz?

Avşa Adası’nda kan testlerinizi Avşa Adası’nda bulunan sağlık ocağında gerçekleştirebilirsiniz. Kan bağışı konusunda ise farklı bir kuruma müracaat etmeniz gerekmektedir.

Kan bağışı yapmak istiyorsanız işleminiz Kızılay tarafından gerçekleştirilmektedir. Avşa Adası’nda Kızılay’ın bir şubesi bulunmamaktadır.

Avşa Adası’nda Kızılay Var Mı?

Kızılay bazı dönemlerde Avşa Adası’nı ziyaret ederek mobil şube kurmaktadır. Mobil şubesini genellikle Avşa Adası Belediye Binası’nın yanına kuruyor.

Yaz ayları içerisinde ayda 2-3 kere gelmektedir. Kan bağışınızı Kızılay’a ulaşarak kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kan testlerinizi Avşa Adası Sağlık Ocağı‘nda yaptırmak istemiyorsanız Kızılay’a da bu işlemi ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilrisiniz.

Avşa Adası’nda Yaşanan Sağlık Sorunları

Avşa Adası Sağlık Ocağı’na gelen hastaların sorunları genellikle aynı sebeplerdendir.

Ciddi bir hastalıkla sağlık ocağına gelen kişi sayısı çok azdır. Sağlık Ocağına gelen önemli ve kritik hastaların sorunu genellikle boğulma vakalarıdır.

Avşa Adası denizi genellikle dalgasız ve akıntısızdır. Dalgalı olduğu zamanlar misafirler genellikle Avşa Adası koyları tercih etmektedir. Avşa Adası koyları hakkında anasayfamıza giderek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bazen misafirler için saatin geç olması, 15 dakikalık yolun uzun gelmesi gibi sebeplerle koylara gitmek tercih edilmiyor. Denizin dalgalı olması bir şey ifade etmeden misafirler denize giriyor.

Avşa Adası Sağlık Ocağı hakkında paylaştığımız yazılar sayesinde bilgi edinebilirsiniz. Avşa Adası’na gelen misafirlerin dalgalı ve fırtınalı havalarda denize girmemelerini tavsiye ederiz.

Hiç kimsenin sağlığı tatilinden veya başka bir şeyden önemli değildir. Bu konuda dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Denize girebilmeniz için hava durumunu ise sitemizde ki Avşa Adası Hava Durumu sayfasından takip edebilirsiniz.

Avşa Adası'nda Hastane Var Mı ?

Avşa Adası'nda maalesef hastane yer almıyor. Hastane yerine 2 doktor ve 1 hemşire ile hizmet sunan sağlık ocağı hizmet vermektedir. Avşa Adası sağlık ocağı yaz aylarında vermiş olduğu hizmet ile yeterli durumdadır.

Avşa Adası Sağlık Ocağı Nerede ?

Avşa Adası sağlık ocağı, Avşa Adası'nın tam merkezinde yer almaktadır. Sağlık ocağı iskele meydanına indiğinizde adanın batı kısmına ilerlemenizin ardından 3 sokak ardında yer alıyor. Sağlık ocağına nasıl gideceğinizi bilmiyorsanız bir esnafa sormanız halinde sizlere ellerinden gelen yardımı yapacaktır.

Avşa Adası'nda Eczaneler Nerede ?

Avşa Adası'nda iki adet eczane yer alıyor. Bu eczanelerden bir tanesi hemen Avşa iskelesinde yer alırken diğer eczane Avşa Adası sağlık ocağının hemen karşısında yer almaktadır.

Avşa Adası'nda Bütün İlaçlar Var Mı ?

Avşa Adası'nda kullanabileceğiniz bir çok ilaç bulunmaktadır. Eğer kullandığınız ilaç Avşa Adası'nda yer almıyorsa eczane sizler için ilacınızı Avşa Adası dışarısından tedarik ediyor. Bu tedarik etme süresi 1-2 gün sürmektedir.

Avşa Adası Sağlık Ocağı Telefon Numarası Kaçtır ?

Avşa Adası sağlık ocağının telefon numarası sabit hat değildir. Avşa Adası sağlık ocağına 112 yi arayarak ulaşabilirsiniz. Eğer ambulansa ihtiyacınız varsa bu numaradan sağlık ocağına ulaşarak ambulans talep ettiğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır.