"Enter"a basıp içeriğe geçin

Avşa Adası Restoranları Ve Lokantaları

Avşa Adası‘nda birçok restoran bulunmaktadır. Yiyebileceğiniz onlarca eşsiz ve lezzetli yemekler yapılmaktadır. Özellikle ada halkı tarafından denizden çıkartılarak kendileri yaptığı midyeler…

Avşa Adası’nda Kahvaltınızı Nerede Yapabilirsiniz ?

Kahvaltınızı adanın sahil boyunda açık büfe olarak kahvaltı veren ve Avşa Adası manzarasına karşı saatlerce oturup çay içebileceğiniz restoranlar yer almaktadır. Herhangi birini alternatif olarak göstermemizin doğru olacağını sanmıyorum. Çünkü hepsinin birbirinden zengin ve lezzetli menüleri vardır.

Restoranlar dışında da Avşa Adası fırınlarında bulunan sıcacık poğaçanızı alıp denize karşı keyifle kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Kahvaltıdan Sonra Avşa Adası’nda Yapmanız Gerekenler

Kahvaltıdan sonra canınız tabii ki tatlı çekebilir. Bunun için sahil şeridinde yer alan ve Ortaköy’de kileri aratmayacak güzellikteki kumpir ve waffle yemeyi tercih edebilirsiniz.

Avşa Adası’nda Akşam Yemeğinizi Nerede Yemelisiniz?

Akşam yemeğinizi ise sizlerin damak zevkinize bırakılarak birçok çeşit sunulmuştur. Marmara Denizinden tutulan taze balıkarı, balık restoranlarında zevkinize göre hazırlattırarak akşam yemeğinize lezzetli bir nokta koyabilirisiniz.

Avşa Adası Şarapları

Ada’nın bir diğer özelliği ise şarap mahzenlerini bulundurmasıdır. Yerli halk tarafından geniş bağlarda yetiştirilen üzümler ile hazırlanmış eşsiz şarapları tatmadan gitmenizi önermeyiz. Bu yerli şaraplara sahil boyundaki bir çok dükkandan kolaylıkla ulaşmanız mümkündür.

Avşa Adası şarapları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kendi Yemeğinizi Kendiniz Oluşturmak İstiyorsanız?

Avşa Adası’nda balık tutarak kendi yemeğinizi çok kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Nasıl Balık Tutabilirsiniz ?

Öncelikle balık tutabilmeniz için hava durumunun buna elverişli olması gerekmektedir. Hava durumunu öğrenerek balık tutmaya gitmelisiniz. Avşa Adası hava durumunu ise sitemizde ki hava durumu kısmından anlık olarak öğrenebilirsiniz.

Avşa Adası’nda Balık Nereden Tutabilirsiniz ?

Avşa Adası’nda 2 adet iskele vardır. Bir tanesi büyük bir tanesi ise küçük iskele olarak bilinmektedir.

Avşa Adası’nda uzun bir süre büyük iskelede olta ile balık tutabiliyorsunuz. Ancak son dönemlerde yaşanan üzücü kazalar nedeni ile Avşa Adası’nda büyük iskelede balık tutulması yasaklanmıştır.

Tek seçenek olarak küçük iskelede balık tutumu yapılmaktadır. Bu balık sevdalıları için üzücü bir durum olmuştur. Çünkü küçük iskele gerçekten adı gibi küçüktür.

Bu sebepten dolayı yan yana olan kişilerin oltaları birbirine karışmaktadır. Ancak bu durum büyük iskelede yaşanan durumlardan çok daha güzel bir şeydir.

Avşa Adası Belediyesi bu şekilde bir önlem alması balık tutkunlarını ne kadar üzse de tedbirli şekilde yaklaşarak misafirlerin güzel bir tatil geçirmesini dilemektedir.

Tadına Bakmadan Gitmeyin

Avşa Adası’nda bazı lezzetler var ki gerçekten başka yerde bunların tadına ulaşamayabilirsiniz.

Size bunlardan özellikle bahsetmek istiyoruz. Çünkü bu bilgiyi bizlerde hiç bir yerde bulamadık.

Avşa Adası’nda Meşhur Olanlar

Avşa Adası’na gelip öncelikle denemeniz gereken ilk şeylerden bir tanesi şarap olabilir. Çünkü Avşa Adası şarapları tamamen kendisi üretmektedir ve Avşa Adası üzüm bağlarıyla birlikte şaraplarıyla meşhurdur.

Avşa Adası’nda Avşa Adası Çınar Altı Çay Bahçesi‘ni de duymayan yoktur. Burada esen rüzgar eşliğinde keyifle çayınızı içebilrisiniz.

Restoranlarda ise aperatif olarak yiyebileceğiniz en güzel şey çiğ börek olabilir. Bu çiğ böreği daha önce hiç bir yerde yememiş olabilirsiniz.

Tabii ki Avşa Adası’na gelip midye tava yemeden gitmeyi düşünmüyorsunuzdur. Ada’da midyeler kayalıklardan toplanmaktadır bu yüzden sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Avşa Adası’nda bir sağlık sorunu yaşamanız halinde ise Avşa Adası sağlık ocağı ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

Çünkü midyeler büyük şehirlerde vs. iskele gibi yerlerden toplanmaktadır. İskele gibi yerlerde ise midyeler demirlere tutunmaktadır. Demire tutunan midyeler ise zehirlenmektedir. Bu yüzden bir midye tiryakisiyseniz Avşa Adası’nda midye yemenizi şiddetle tavsiye edebiliriz.

Avşa Adası’nın Yerli Ürünleri

Avşa Adası’nda üzüm bağlarının olduğunu sizlere yazılarımızda belirtmiştik.

Avşa Adası’nda bir başka popüler olan bağ ise zeytin bağlarıdır. Ada halkının bir kısmının geçim kaynağı zeytinciliktir.

Avşa Adası’nda zeytin fabrikaları bulunmamaktadır. Ada halkı zeytinleri kendileri yapıp satmaktadır. Yerli zeytinlerin tadı gayet lezzetli olmaktadır tavsiye ederiz.

Avşa Adası Zeytinyağı

Avşa Adası’nda toplanan zeytinler fabrika olmaması sebebiyle adada zeytinyağı olarak üretilmemektedir. Ada halkı zeytinleri topladıktan sonra zeytinyağı olacak olan zeytinleri ayırmaktadır.

Bu zeytinleri ise çekilmesi için Erdek’e götürmektedir. Erdek’te zeytinleri çekerek zeytinyağı elde etmektedir. Sonrasında tekrar zeytinler Avşa Adası’nda gelmektedir ve ada halkı tarafından satışa sunulmaktadır.

Avşa Adası halkı bu şekilde geçimini sağlamaktadır.

Tezgah Satıcıları

Avşa Adası sahilinde bir çok esnaf belediye ile anlaşarak yer kiralamaktadır. Böylelikle sahilinde küçük bir tezgah kurma hakkı kazanmaktadırlar.

Tezgah da ki insanların bir çoğu Avşa Adası’nın yerli insanlarıdır. Genel olarak mısır, bardakta mısır, patates ve kimisi de çubukta waffle satıyor. Bu kişiler güler yüzleriyle misafirlerin bir çoğunu tezgahlarına çekmektedir.

Bu tarz şeylerin ne kadar sağlıklı olduğu veya ne kadar sağlıklı yaptıkları tartışılır ancak aperatif şeylerin bir çoğu bu şekildedir. Bu nedenle yerken ne kadar sağlıklı olduğunuz düşünmektense zevk almak en güzel şey olacaktır.

Avşa Adası’nda ki Restoran ve Lokantaların Temizliği

Biliyoruz ki restoran ve lokantalarda yediğimiz yemeklerin temizliğinden hepimiz şüpheliyiz. Dışarıdan yediğimiz yemekler ne kadar güzel ve lezzetli olsa da bu konuda dünya genelinde olan eksiklik var.

Avşa Adası’nda franchising restoranlar bulunmamaktadır. Franchising yani dünya genelinde ismini duyurmuş büyük marka zinciridir. Örnek olarak Mc’Donalds, Burger King, Starbucks gibi markaları verebiliriz.

Bu tarz yerlerin temizlik seviyesi butik veya bir kaç şubesi bulunan restoranlara göre çok daha düşüktür.

Avşa Lokanta Ve Restoranların Temizliği Nasıl Ve Bu İşi Kimler Yapmaktadır?

Avşa Adası restoranlarını gördüğünüzde şaşırabilirsiniz. Çünkü restoranların bir çoğunun mutfağı açıktır. Yani siz restorana girdiğinizde kolay bir şekilde mutfak kısmını da görebilirsiniz.

Bu restoranların mutfakları açık olduğu için yemek yiyeceğiniz yerin temizliğini sizlerde görüp kendiniz karar verebilirsiniz.

Avşa Adası Restoranları ve Lokantaları Nerede?

Avşa Adası restoranları ve lokantalarını sahil şeridinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sahil kısmında bütün restoranlar yer almaktadır.

Avşa Adası’nın iç kısımlarında ise genellikle otel, motel ve pansiyonlar yer almaktadır. Avşa otellerinin yer aldığı yerlerde ise lokanta ve restoranlara ulaşmak zor olabiliyor.

Kahvaltı Ve Akşam Yemeği Yiyebileceğiniz Yerler Aynı Yerde Mi?

Avşa Adası sahil şeridinde restoranlar sıralı bir şekilde yer almaktadır ve her çeşit lokantayı bulabilirsiniz. Akşam yemeği dışında sabah kahvaltısı yapabileceğiniz restoran ve lokantalarda burada yer almaktadır.

Lokantalar sahil şeridinin bir kısmına kadar yer almaktadır. Avşa Adası’nda iskeleden indiğinizde sağ tarafa ilerlerseniz barları göreceksiniz. Barlar ve diskolar hakkında gece hayatı sayfamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Barların ilerisinde ise lokantalar bulunmamaktadır. İskelenin sol tarafında ise restoran ve lokantalar daha fazladır. Çünkü sahil şeridi olarak daha uzundur. Sol tarafta restoran ve lokantalar lunaparka kadar devam etmektedir. Avşa Adası lunaparkı hakkında ise sağ tarafta yer alan Avşa Adası Lunapark başlıklı yazıyı okuyarak nerede olduğu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Avşa Adası Otellerinde Hangi Yemekler Sunuluyor?

Avşa Adası otellerinde sunulan bir çok farklı çeşit yemek bulunuyor. Bazı oteller sadece kahvaltı hizmeti verirken bazıları ise kahvaltı ve akşam yemeği hizmeti veriyor.

Bazı otellerin sunmuş olduğu fiyatlarda ücrete sabah kahvaltısı veya akşam yemeği dahil olamayabiliyor. Bu sebeple otel ile iletişime geçtikten sonra bu konu hakkında da bilgi almanızı öneririz.

Avşa Adası'nda Ne Yenir ?

Avşa Adası'nda yiyebileceğiniz çok farklı lezzetler vardır. Avşa Adası'nda özellikle yemeniz gereken şeyler midye dolma, midye tava, ada balığı ve Avşa Adası'nda ki kumru olabilir. Kumru ne kadar Avşa Adası'na has olmasada çok güzel yaptıkları bir lezzettir.

Avşa Adası'nda Nerede Yemek Yenir ?

Avşa Adası'nda yemek yiyebileceğiniz çoğu yer adanın sahil kısmında yer alıyor. Sahil kısmında yer alan bu lokantalarda kumpir, waffle, midye, balık, pide ve döner yiyebilirsiniz.

Avşa Adası Restoranları Temiz Mi ?

Avşa Adası restoranları olabildiğince temiz ve güvenilir restoranlardır. Avşa Adası'nda yer alan bir çok restoranın mutfağı dışarıdan gözükmektedir. Bu yüzden temizlik için içiniz rahat değilse sizlerde restoranların mutfağını görerek karar verebilirsiniz.

Avşa Adası Restoranları Pahalı Mı ?

Avşa Adası'nda yer alan bir çok restoran fiyatı İstanbul ile aynı hatta daha ucuz fiyatlarda hizmet vermektedir. Detaylı fiyatları restoranların girişinde yer alan menüden öğrenebilirsiniz.