"Enter"a basıp içeriğe geçin

Avşa Adası Anlık Hava Durumu

Avşa hava durumu gün içerisinde büyük farklılıklar göstermemektedir. Adalar hava durumunda genel olarak ani değişimler yaşanmadığı içinde son dönemlerde en sık tercih edilen tatil yerleri adalar oluyor.

Avşa Hava Durumu İstanbul Hava Durumu İle Aynı Mı?

Avşa hava durumu, İstanbul’a yakın olmasından kaynaklı olarak İstanbul’un hava dereceleri ile aynı değerlere sahiptir. Ancak İstanbul’dan farklı olarak Avşa Adası’nda nem bulunmamaktadır ve İstanbul’da ki bir çok yüksek yapılar burada yerini ağaçlara ve yeşilliklere bırakmıştır.

Adalar hava durumu genel olarak böyle olduğu içinde tatilcilerin bir çoğu yaz aylarında tatillerini adalarda yapmayı tercih etmektedir.

Hava temiz olduğu için en sıcak hava sıcaklıklarında bile esen rüzgar sayesinde güzel bir tatil geçirebiliyorsunuz. Avşa Adası’nda hava bu derece temiz ve serinken adaya gelecek olan misafirlerin klima ayarlarına dikkat etmelerini öneririz.

Avşa Adası’nda Kötü Hava Şartları

Avşa Adası’nda değişebilecek anlık hava durumunda gemilerin iptal olma durumu söz konusu olabilir. Bu durum özellikle İDO(İstanbul Deniz Otobüsü) için geçerli olmaktadır. Bu yüzden İDO üzerinden yapacağınız yolculuk gününün öncesinden hava durumunu internetten takip etmeniz sizin planınızı aksatmayacaktır.

Kötü Hafa Şartlarından Doğan Doğal Afetler

Kötü hava şartları oluşumunda Ada’da doğal afet olarak sadece sel baskınlarını görebilirsiniz. Heyelan, hortum gibi afetlerle şu anlık karşılaşmanız mümkün değildir.

Avşa Adası otelleri günümüzde sel baskınlarına karşı tüm önlemlerini almıştır. Olası bir sel baskını gibi doğal afete karşı hazırlıklıdır.

Avşa Adası’nda Sıcak Havada İhtiyacınız Olanlar

Avşa Adası‘na temmuz ayında gelirseniz hava çok sıcak olmaktadır. Sıcak havada denize giriyorsanız güneş kremini mutlaka yanınıza almanızı öneririz.

Güneş kremini sahil şeridinde ki butik dükkanlardan veya Gratis ve Eve mağazalarından temin edebilirsiniz. Gratis ve Eve mağazaları hakkında daha fazla bilgiye ise anasayfamızdan ulaşabilirisiniz.

Bazı Avşa otellerinde de güneş kremi oda içerisinde bulunmaktadır. Otel ile iletişime geçtiğinizde bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Şezlong Ve Şemsiye Nasıl Kiralayabilirsiniz?

Denizde olmazsa olmazlardan biriside şezlong ve şemsiyedir. Şezlonglar Avşa Adası belediyesi tarafından kiralanmaktadır ve günlük düşük ücret karşılığında kiralayabilirsiniz.

Şemsiyeler Avşa Adası sahil şeridinde bulunan bir çok dükkan, bakkal ve mağazada satılmaktadır. Ancak iki gün tatilinizde plaja sürekli olarak şemsiye götürüp getirmekle uğraşmak istemiyorsanız şemsiyeler de Belediye tarafından kiralanmaktadır. Böylelikle rahat bir tatil ile birlikte güneşten de korunabilirsiniz.

Sıcak Havada Yiyecek İçecek İhtiyacı

Avşa Adası plajına gittiniz ve plaj çantanıza yiyecek içecek koymayı unuttunuz, taşımak zor geldi veya haliyle yanınıza aldıklarınız ısınıp eriyeceği için çantanıza almadınız. Peki Avşa Adası’nda denize girerken yanınıza almanız gereken ihtiyaçları nasıl temin edebilirsiniz?

İhtiyaçlarınızı Nereden Karşılayabilirsiniz?

Avşa Adası’nda plajların hemen arkasında bir çok bakkal ve market bulabilirsiniz. Ancak plajda oturmuşsunuz denize girip güneşleniyorsunuz ve yürümek bile zor geliyorsa plajda gezen esnaf satıcılardan ihticanız olan şeyi alabilirsiniz. Fiyatları ise gideceğiniz bakkallar ile aynıdır.

Tercihiniz marketlerden yanaysa marketler tüm marketlerin nerede olduğunu ve nasıl gidileceğini anasayfamızda yer alan Avşa Adası’nda ki marketler başlığı altında ki yazımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Avşa Adası’nda Eylül Ayında Hava Durumu Nasıl?

Avşa Adası’nın genel olarak yaz sezonu iki aydır. Sonrasında havalar sonbahara dönüşmektedir.

Avşa Adası’nın sıcak olduğu dönemler Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Ağustos ayının sonlarına bile kalmadan havalar rüzgarlı olmaya başlamaktadır. Ancak bu tatil yapamazsınız anlamına gelmiyor. Aksine Avşa Adası’nda ki konaklama ücretleri diğer zamanlara göre de daha uygun olmaktadır.

Avşa Adası Eylül Ayında Kalabalık Mı?

Avşa Adası Eylül ayında tamamen kafa dinlemek isteyen misafirleri konuk ediyor. Bütün kalabalık, otellerde yer bulma sorunu, diskoların sesleri hepsi Eylül ayında azalıyor. Avşa Adası halkı ve tatilini rahat rahat kafa dinlemek isteyen insanlarla baş başa kalıyor.

Avşa Adası’nda Eylül Ayında Denize Girebilir Misiniz?

Avşa Adası’nda Eylül ayında tabii ki denize girebilirsiniz. Hem de hiç ummadığınız kadar temiz bir denize gireceksiniz. Çünkü sürekli olarak iskeleye yanaşan gemiler yok, çok az misafir var. Hal böyle olunca da deniz sadece size kalıyor ve cam gibi bir deniz ayaklarınızın altında oluyor.

Ancak Eylül ayında bazı günler yağmurlu ve rüzgarlı olabilir. Bu yüzden dilediğiniz şekilde denize giremeyebilirsiniz. Bu yüzden tatile çıkmadan önce Avşa Adası hava durumunu sitemizden takip ederek gelmenizi tavsiye ederiz.

Avşa Adası’nda Kış Ayları Nasıl?

Avşa Adası kış ayları oldukça sert geçmektedir. Gelen turistler Avşa Adası’nı çok beğenerek kışında alternatif olarak kaçamak yapabileceklerini söylüyor. Fakat Avşa Adası kış aylarında tatil için uygun bir yer değildir.

Avşa Adası’nda kış oldukça sert geçmektedir. Dört tarafı da denizlerle kaplı olduğu için adada sürekli olarak poyraz vardır. Gemi seferlerinin bir çoğu bu nedenle iptal edilmektedir.

Kışın adaya gelmek istiyorsanız Avşa Adası’na ulaşımı olan seferleri takip etmenizi öneririz.

Kışın Avşa Adası çoğu zaman yağmurlu bir hava içerisinde olmaktadır. Avşa Adası’na kar kolay kolay tutmamaktadır. Deniz dalgaları rüzgarla birlikte karaya taşındığı için kar karaya tutunamamaktadır.

avşa adası hava durumu
Avşa Adası Gün Batımı

Avşa Adası’nda Kış Aylarında Hizmet Veren Otel, Motel Ve Pansiyonlar Var Mı?

Kış aylarında bir çok otel, motel ve pansiyonlar hizmet sunmamaktadır. Ancak herhangi bir işiniz varsa Avşa pansiyonları ile hizmet verip vermediği hakkında bilgi almanızı öneririz.

Avşa Adası kış aylarında tamamen sessiz ve ıssız bir adaya bürünmektedir. Yollarda dolaşan insanlarla karşılaşamazsınız.

Avşa Adası kış aylarında adada sadece yerli halk kalmaktadır. Yerli halkın da bir kısmı kış aylarında Avşa Adası’nda ki eğitim sınırları gibi nedenlerden dolayı adayı terk etmektedir.

Avşa Adası Hava Durumu Yaz Aylarında Nasıl ?

Avşa Adası hava durumu yaz aylarında bunaltıcı bir sıcak oluşturmuyor. Avşa hava durumu yazın İstanbul ile aynı hava derecelerini taşıyor ancak bu kara parçasının dört bir tarafı denizlerle kaplı olmasından dolayı sizi serinleten bir rüzgar hiç bir zaman yalnız bırakmıyor.

Avşa Adası Hava Durumu Kışın Nasıl ?

Avşa Adası hava durumu kışın bir hayli sert geçmektedir. Dört bir tarafı denizlerle kaplı olmasından ve yüksek binalarında yer almamasından dolayın ada bütün rüzgarı alıyor. Bu yüzden de kış ayında Avşa Adası hava durumu için çetin bir soğuk hakim diyebiliriz.

Avşa Adası'nda Havadan Dolayı Vapur Seferleri İptal Olur Mu ?

Avşa Adası'nda rüzgarlı ve kötü hava şartlarında adaya gelecek veya adadan gidecek olan seferiniz iptal olabilir. Bu gibi durumlarda havanın düzelmesi beklenerek düzenlenen sefer ertelenmektedir. Eğer bu durumu yaşarsanız vapurlar sizleri mağdur etmemek adına iade hakkı tanımaktadır.

Avşa Adası Hangi Aylarda Sıcak Oluyor ?

Avşa Adası Mayıs ve Haziran aylarının gelmesi ile yaz sıcaklığını hissettiriyor. Ancak deniz bu aylarda pek ısınmadığı için tatilciler bu aylarda tatile gelmiyor. Avşa Adası tam olarak Temmuz ve Ağustos aylarında sıcağa kavuşuyor ve denizi ısıtıyor. Ada da en sıcak hava dereceleri Temmuz ve Ağustos ayında gözüküyor.

Avşa Adası'na Eylül Ayında Gidilir Mi ?

Avşa Adası'na sessiz, sakin ve kafa dinlemek için gelen bir çok tatil sever adaya Eylül ayında gelmeyi tercih ediyor. Avşa Adası hava durumu Eylül ayında güneşli ve güzel değildir. Biraz yağmurlu biraz rüzgarlı geçmektedir. Ancak denize girmeyip sadece adanın manzaraları izlemek isteyen tatilciler için Eylül ayında Avşa'ya gelmelerini tavsiye ederiz.