"Enter"a basıp içeriğe geçin

Avşa Adası Anlık Hava Durumu

Avşa hava durumu gün içerisinde büyük farklılıklar göstermemektedir. Hava durumunda ani bir değişim yaşanmamaktadır.

Avşa Hava Durumu İstanbul Hava Durumu İle Aynı Mı ?

Avşa hava durumu İstanbul’a yakın olmasından kaynaklı olarak İstanbul’un hava dereceleri ile aynı değerlere sahiptir. Ancak İstanbul’dan farklı olarak Avşa Adası’nda nem bulunmamaktadır ve İstanbul’da ki bir çok kule burada yerini ağaçlara ve yeşilliklere bırakmıştır.

Adalar hava durumu genel olarak böyle olduğu içinde tatilcilerin bir çoğu yaz aylarında tatillerini adalarda yapmayı tercih etmektedir.

Hava temiz olduğu için en sıcak hava sıcaklıklarında bile esen rüzgar sayesinde güzel bir tatil geçirebiliyorsunuz. Hava bu derece temiz ve serinken adaya gelecek olan misafirlerin klima ayarlarına dikkat etmelerini öneririz.

Avşa Adası’nda Kötü Hava Şartları

Avşa Adası’nda değişebilecek anlık hava durumunda gemilerin iptal olma durumu söz konusu olabilir. Bu durum özellikle İDO(İstanbul Deniz Otobüsü) için geçerli olmaktadır. Bu yüzden İDO üzerinden yapacağınız yolculuk gününün öncesinden hava durumunu takip etmeniz sizin planınızı aksatmayacaktır.

Kötü Hafa Şartlarından Doğan Doğal Afetler

Kötü hava şartları oluşumunda Ada’da doğal afet olarak sadece sel baskınlarını görebilirsiniz. Heyelan,hortum vs gibi afetlerle şu anlık karşılaşmanız mümkün değildir.

Ada da sel baskınlarının olmasının nedeni yapıların girişinin çok alçak tutulması ve önlemlerin alınmamasından kaynaklanmaktadır. Ancak bir kaç adet sel felaketi yaşamasının ardından Ada halkı bu konu ile bilinçli olarak ilgilendiği için gelecek olan misafirlerin endişe duymasını gerektirecek bir durum bulunmamaktadır.

Avşa Adası’nda Sıcak Havada İhtiyacınız Olanlar

Avşa Adası’na yazın tam döneminde gelirseniz haliyle hava çok sıcak olmaktadır. Eğer ki sıcak havada denize giriyorsanız durum sizler için daha tehlikelidir. Sıcak havada denize giriyorsanız güneş kremine ihtiyacınız olacaktır.

Güneş kremini sahil şeridinde ki butik dükkanlardan veya Gratis ve Eve mağazalarından temin edebilirsiniz. Gratis ve Eve mağazaları hakkında daha fazla bilgiye ise anasayfamızdan ulaşabilirisiniz.

Şezlong Ve Şemsiye Nasıl Kiralayabilirsiniz ?

Denizde olmazsa olmazlardan biriside şezlong ve şemsiyedir. Şezlonglar Avşa Adası belediyesi tarafından kiralanmaktadır ve günlük düşük ücret karşılığında kiralayabilirsiniz.

Şemsiyeler ise dilerseniz Avşa Adası sahil şeridinde bir çok dükkan,bakkal ve mağazada satılmaktadır. Ancak 2 gün tatilinizde plaja sürekli olarak şemsiye götürüp getirmekle uğraşmak istemiyorsanız şemsiyeler de Belediye tarafından kiralanmaktadır. Böylelikle rahat bir tatil ile birlikte güneşten de korunabilirsiniz.

Sıcak Havada Yiyecek İçecek İhtiyacı

Avşa Adası plajına gittiniz ve plaj çantanıza yiyecek içecek koymayı unuttunuz, taşımak zor geldi veya haliyle yanınıza aldıklarınız ısınıp eriyeceği için çantanıza almadınız. Peki böyle bir durumda ihtiyaçlarınızı nasıl karşılayacaksınız?

İhtiyaçlarınızı Nereden Karşılayabilirsiniz ?

Avşa Adası’nda plajların hemen arkasında bir çok bakkal ve market bulabilirsiniz. Ancak plajda oturmuşsunuz denize girip güneşleniyorsunuz ve yürümek bile zor geliyorsa plajda gezen esnaf kişiler vardır. Fiyatları ise gideceğiniz bakkallar ile aynıdır.

Tercihiniz marketlerden yanaysa marketler hakkında detaylı bilgiyi tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Avşa Adası’nda Eylül Ayında Hava Durumu Nasıl ?

Avşa Adası’nın genel olarak yaz sezonu iki aydır. Ne kadar üç ay dense de sıcak havalar iki ay sürmektedir. Sonrasında havalar sonbahara dönüşmektedir.

Avşa Adası’nın sıcak olduğu dönemler Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Ağustos ayının sonlarına bile kalmadan havalar rüzgarlı olmaya başlamaktadır. Ancak bu tatil yapamazsınız anlamına gelmiyor. Aksine konaklama ücretleri diğer zamanlara göre de daha uygun olmaktadır. Konaklama ücretlerini de ilerleyen zamanlarda sitemizin konaklama kısmından bilgi alabileceksiniz.

Avşa Adası Eylül Ayında Kalabalık Mı ?

Avşa Adası Eylül ayında tamamen kafa dinlemek isteyen misafirleri konuk ediyor. Bütün kalabalık, otellerde yer bulma sorunu, diskoların sesleri hepsi Eylül ayında azalıyor. Avşa Adası halkı ve tatilini rahat rahat kafa dinlemek isteyen insanlarla baş başa kalıyor.

Avşa Adası’nda Eylül Ayında Denize Girebilir Misiniz ?

Avşa Adası’nda Eylül ayında tabii ki denize girebilirsiniz. Hem de hiç ummadığınız kadar temiz bir denize gireceksiniz. Çünkü sürekli olarak iskeleye yanaşan gemiler yok. Çok az misafir var. Hal böyle olunca da deniz sadece size kalıyor ve cam gibi bir deniz ayaklarınızın altında oluyor.

Ancak Eylül ayında bazı günler yağmurlu ve rüzgarlı olabilir. Bu yüzden dilediğiniz şekilde denize giremeyebilirsiniz. Bu yüzden tatile çıkmadan önce Avşa Adası hava durumunu sitemizden takip ederek gelmenizi tavsiye ederiz.

Avşa Adası’nda Kış Ayları Nasıl ?

Avşa Adası kış ayları oldukça sert geçmektedir. Gelen turistler Avşa Adası’nı çok beğenerek kışında alternatif olarak kaçamak yapabileceklerini söylüyor. Fakat Avşa Adası kış aylarında tatil için uygun bir yer değildir.

Avşa Adası’nda kış oldukça sert geçmektedir. Dört tarafı da denizlerle kaplı olduğu için adada sürekli olarak poyraz vardır. Gemi seferlerinin bir çoğu bu nedenle iptal edilmektedir.

Gemi seferleri hakkında bilgi almak istiyorsanız sitemizin ulaşım sayfasından detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Kışın Avşa Adası çoğu zaman yağmurlu bir hava içerisinde olmaktadır. Avşa Adası’na kar kolay kolay tutmamaktadır. Deniz dalgaları rüzgarla birlikte karaya taşındığı için kar karaya tutunamamaktadır.

Avşa Adası Gün Batımı

Avşa Adası’nda Kış Aylarında Hizmet Veren Otel, Motel Ve Pansiyonlar Var Mı ?

Kış aylarında bir çok otel, motel ve pansiyonlar hizmet sunmamaktadır. Kış aylarında hizmet sunan otelleri konaklama sayfamızdan tıklayarak takip edebilirsiniz.

Avşa Adası kış aylarında tamamen sessiz ve ıssız bir adaya bürünmektedir. Yollarda dolaşan insanlarla karşılaşamazsınız.

Avşa Adası kış aylarında adada sadece yerli halk kalmaktadır. Yerli halkın da bir kısmı kış aylarında Avşa Adası’nı tercih etmeyerek civarda ki ilçelerde yaşamayı tercih etmektedir.

Avşa Adası Hava Durumu Yaz Aylarında Nasıl ?

Avşa Adası hava durumu yaz aylarında bunaltıcı bir sıcak oluşturmuyor. Avşa hava durumu yazın İstanbul ile aynı hava derecelerini taşıyor ancak bu kara parçasının dört bir tarafı denizlerle kaplı olmasından dolayı sizi serinleten bir rüzgar hiç bir zaman yalnız bırakmıyor.

Avşa Adası Hava Durumu Kışın Nasıl ?

Avşa Adası hava durumu kışın bir hayli sert geçmektedir. Dört bir tarafı denizlerle kaplı olmasından ve yüksek binalarında yer almamasından dolayın ada bütün rüzgarı alıyor. Bu yüzden de kış ayında Avşa Adası hava durumu için çetin bir soğuk hakim diyebiliriz.

Avşa Adası'nda Havadan Dolayı Vapur Seferleri İptal Olur Mu ?

Avşa Adası'nda rüzgarlı ve kötü hava şartlarında adaya gelecek veya adadan gidecek olan seferiniz iptal olabilir. Bu gibi durumlarda havanın düzelmesi beklenerek düzenlenen sefer ertelenmektedir. Eğer bu durumu yaşarsanız vapurlar sizleri mağdur etmemek adına iade hakkı tanımaktadır.

Avşa Adası Hangi Aylarda Sıcak Oluyor ?

Avşa Adası Mayıs ve Haziran aylarının gelmesi ile yaz sıcaklığını hissettiriyor. Ancak deniz bu aylarda pek ısınmadığı için tatilciler bu aylarda tatile gelmiyor. Avşa Adası tam olarak Temmuz ve Ağustos aylarında sıcağa kavuşuyor ve denizi ısıtıyor. Ada da en sıcak hava dereceleri Temmuz ve Ağustos ayında gözüküyor.

Avşa Adası'na Eylül Ayında Gidilir Mi ?

Avşa Adası'na sessiz, sakin ve kafa dinlemek için gelen bir çok tatil sever adaya Eylül ayında gelmeyi tercih ediyor. Avşa Adası hava durumu Eylül ayında güneşli ve güzel değildir. Biraz yağmurlu biraz rüzgarlı geçmektedir. Ancak denize girmeyip sadece adanın manzaraları izlemek isteyen tatilciler için Eylül ayında Avşa'ya gelmelerini tavsiye ederiz.