Avşa Adası Gezilecek Yerleri Tam Liste

Avşa Adası, Marmara Bölgesi’nde bulunan en güzel tatil yerlerinden bir tanesi olmaktadır. Avşa Adası’nı bu kadar değerli kılan şey ise adada gezilecek yerlerin oldukça fazla olması, adaya kolay ulaşım ve ucuz konaklama seçenekleri oluyor. Avşa Adası’nda gezilecek yerleri ve ada da en güzel fotoğraflar çekebileceğiniz yerleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Avşa Adası Sahili ve Plajı

İçindekiler

Avşa Adası Gezilecek Yerleri

  1. Avşa Adası Koyları
  2. Avşa Adası Sahili
  3. Avşa Adası Mavi Koy
  4. Avşa Adası Şarap Fabrikaları
  5. Avşa Adası Yiğitler Köyü
  6. Avşa Adası Manastırı
  7. Avşa Adası Eğlence Kulüpleri
  8. Avşa Adası Çevresinde Gezilecek Yerler

Avşa Adası’nda gezilecek yerler denilince akıllara hemen yukarıda yer alan liste gelmektedir. Avşa Adası’nda bu yerleri kesinlikle gezmenizi öneririz. Özellikle Avşa Adası koyları adaya tatile gelen bir çok kişi tarafından beğenilmektedir.

1) Avşa Adası Gezilecek En Önemli Yerleri Olan Koyları

Avşa Adası’nda bir çok koy bulunmaktadır. Bu koylar Avşa Adası’nın çevresinde olmaktadır. Bu sebeple bu koylara ulaşım için ya araba ile gitmeniz gerekiyor ya da dolmuşlar ile gitmeniz gerekmektedir. Avşa Adası’nda içerisinde ulaşım için ulaşım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Ya da koylara Avşa Adası Taksi Durağı’ndan bir taksi kiralayarak gidebilirsiniz.

Avşa Adası Altınkum Koyu Plajı

Avşa Adası Altınkum Koyu Plajı

Avşa Adası Altınkum Koyu Plajı, Avşa Adası’na gelen tatilciler tarafından en çok tercih edilen koylar arasında yer almaktadır. Koya ulaşımın kolay olması, koyda beachlerin yer alması sayesinde koy bir çok kişinin tercihleri arasında yer alıyor. Avşa Adası Yiğitler Köyü’nde bulunan bu koya gitmenizi kesinlikle öneririz.

Avşa Adası Çınar Koyu Plajı

Avşa Adası Çınar Koyu Plajı

Avşa Adası Çınar Koyu Plajı, denizinin berrak olması, temiz olması ve ulaşımının da çok kolay olması sebebiyle tercih edilen bir başka koy olmaktadır. Avşa Adası Çınar Koyu‘na Avşa Adası merkezinden kalkan dolmuşlar ile veya  Avşa Adası Taksi Durağı’ndan taksi kiralayarak kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca Çınar Koyu’nda bulunan restoranlarda da karnınızı doyurabilirsiniz.

Avşa Adası Kumtur Koyu Plajı

Avşa Adası Kumtur Koyu Plajı

Avşa Adası Kumtur Koyu Plajı, Avşa Adası’nın tam güney kısmında bulunmaktadır. Avşa Adası Çınar ve Altınkum Koyu plajlarına göre daha az sıklıkla dolmuş kalkmaktadır. Avşa Adası Kumtur Koyu Plajı’nda bulunan deniz feneri ile eşsiz günbatımı fotoğrafları çekinerek adadan hatıra bırakabilirsiniz.

Avşa Adası Karadut Koyu Plajı

Avşa Adası Karadur Koyu Plajı

Avşa Adası Karadut Koyu Plajı, Avşa Adası’nda gezilecek yerler arasında yer alan başka koydur. Avşa Adası Karadut Koyu Plajı, Avşa Adası Yiğitler Köyü’nde bulunmaktadır ve tatilcilerin tercih ettiği bir başka koydur. Avşa Adası Karadut Koyu Plajı‘na Avşa Adası Yiğitler Köyü’ne kalkan dolmuşlar ile kolaylıkla gidebilirsiniz.

Avşa Adası Tavşanlı Koyu Plajı

Avşa Adası Tavşanlı Koyu Plajı

Avşa Adası Tavşanlı Koyu Plajı, Avşa Adası Altınkum Koyu Plajı’nın hemen ardında yer almaktadır. Küçük bir sahili ve temiz denizi ile tatilcilerin tercih ettiği başka bir koy oluyor. Eğer Tavşanlı Koyu Plajı’nda yer bulmak isterseniz erken saatlerde koya gitmenizi öneririz.

Avşa Adası Kadınlar Koyu Plajı

Avşa Adası Kadınlar Koyu Plajı

Avşa Adası Kadınlar Koyu Plajı, Avşa Adası’nda sadece kadınların girebileceği, Avşa Adası muhafazakar ve islami otellerde kalan kişilerin tercih ettiği bir başka koydur. Avşa Adası Kadınlar Koyu Plajı’na, Avşa Adası Yiğitler Köyü’ne kalkan dolmuşlar ile kolayca gidebilirsiniz.

Avşa Adası Gezilecek Yerleri Olan Koyların Denizi Temiz Mi?

Avşa Adası, Marmara Denizi’nin en temiz denizine sahip. Tüm çevresi kumsal ile kaplı ve bu sayede adanın istediğiniz yerinde denize girebiliyorsunuz. Avşa Adası gezilecek yerleri listesinde yer alan Avşa Adası koyları ise ada da ki en temiz ve güzel denize sahiptir.

Avşa Adası koylarında bir yerleşim bulunmaması, iskele bulunmaması gibi sebeplerden dolayı koylarda deniz kirlenmemiştir. Bu koylarda tertemiz ve berrak denize girerek tatilin tadını çıkartabilirsiniz.

2) Avşa Adası Sahili

Avşa Adası Sahili

Avşa Adası günbatımını en güzel izleyebileceğiniz yer Avşa Adası sahilidir. Avşa Adası sahilinde vakit geçirerek Avşa Adası’nın eşsiz günbatımı manzaralarına şahit olabilirsiniz. Ayrıca Avşa Adası restoranlarında karnınızı doyurabilirsiniz. Bir çok Avşa Adası restorantı, ada sahilinde yer almaktadır. Günbatımını izleyerek yemeğinizi de yemek için harika bir fırsat olabilir.

3) Avşa Adası Mavi Koy

Avşa Adası Mavi Koy Plajı

Avşa Adası Mavi Koyu tatilcilerin tercih ettiği bir başka koydur. Avşa Adası’nda iskeleden indiğinizde sol tarafta kalan bu koya giderek sessiz sakin ve güzel denizine girerek tatil yapabilirsiniz. Avşa Adası Mavi Koy’a daha yakın olmak isterseniz Mavi Koy otellerinde kalmayı tercih edebilirsiniz.

Avşa Adası Mavi Koyu, Avşa Adası’nda eşsiz kılan özelliği harika bir denizinin olmasıdır. Ayrıca Avşa Adası Mavi Koy’un da harika manzaralara da şahit olabilirsiniz.

4) Avşa Adası Şarap Fabrikaları

Avşa Adası Şarapları ve Fabrikaları

Tamamen Avşa Adası’nda üretilen ve adanın sembolü haline gelmiş olan Avşa Adası şarapları üretim yeri Avşa Adası şarap fabrikalarını görmenizi öneririz. Avşa Adası’nda toplanan üzümler ile yapılarak Türkiye’nin dört bir yanına dağıtılan bu şarapların üretim yerlerini görüp şaşırabilirsiniz.

Avşa Adası şarap fabrikaları çalışma saatlerinde, Avşa Adası’na gelen tatilcilere bir rehber eşliğinde tanıtımlarını yapmaktadır. Eğer şaraplar hakkında sorularınız varsa Avşa Adası şarapları ve fabrikaları bailıklı yazımızdan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

5) Avşa Adası Yiğitler Köyü

Avşa Adası Yiğitler Köyü Koyu

Avşa Adası Yiğitler Köyü’nde bulunan koylar ve plajlar sayesinde Yiğitler Köyü’ne bir çok tatilci gitmektedir. Ayrıca Avşa Adası’nda islami otellerin bir çoğunun yer aldığı yer Yiğitler Köyü olmaktadır.

Avşa Adası koylarının bir çoğunun bulunduğu Avşa Adası Yiğitler Köyü’nde çok güzel manzaralar görüp dilediğiniz koya rahatlıkla gidebilirsiniz. Avşa Adası Yiğitler Köyü’ne ulaşım ise oldukça kolay olmaktadır.

6) Avşa Adası Manastırı

Avşa Adası Manastır Koyu

Avşa Adası’nın tarihinde ada da rumlar yaşamaktaydı. Rumların dini yapıları olan manastırlarda Avşa Adası’nda bir tarihi eser olarak kalmıştır.

Avşa Adası Manastırı’na giriş yasaktır. Giriş yasak olduğu için içine girerek incelemeler yapılmamaktadır. Avşa Adası Manastır Koyu’nda denize girebilirsiniz. Avşa Adası’ndan 1-1,5 km uzaklıkta olan Manastır Koyu’nda sessiz, sakin kafa dinleyerek denize girebileceğiniz harika bir plaj bulunmaktadır.

7) Avşa Adası Eğlence Kulüpleri

Avşa Adası Gece Hayatı

Avşa Adası’nda gece hayatı, bulundurmuş olduğu barlar ve kulüpler sayesinde olabildiğince zevkli ve eğlenceli geçmektedir. Müzik ve dansın bir araya geldiği bu eğlence yerlerinde tatilinize daha fazla renk katarak eğlenebilirsiniz. Avşa Adası’nda barlar, Avşa sahilinde bulunurken, Türkiye’de adını duyurmuş olan Tanz, Liatris ve Arena gece kulüpleri merkezden 10 dakika kadar yürüme mesafesinde bulunuyor.

8) Avşa Adası Çevresinde Gezilecek Yerler

Avşa Adası dışında, Avşa Adası’nın kolay ulaşımı sayesinde ada çevresinde de gidip gezilebilecek yerler bulunmaktadır. Avşa Adası’na en yakın gidilip gezilecek yerler arasında Erdek, Marmara Adası ve Ekinlik Adası yer almaktadır. Avşa’dan kalkan feribotlar ile bu tatil beldelerine günü birlik olarak gidip gezme şansına sahipsiniz.

Erdek

Erdek

Avşa Adası’na gidilebilecek yerler arasında olan Erdek aynı zamanda bir tatil beldesidir. Yaz aylarında bir çok kişi Avşa dışında Erdek’i de tercih etmektedir. Erdek’in sakin ve sessiz güzel bir yer olması, denizinin temiz olması, restoran ücretlerinin Akdeniz Bölgesi’nde bulunan tatil beldelerine oranla çok daha uygun olması gibi seçenekler sebebiyle tercih edilmektedir. Erdek’te, Kirazlı Yayla Masatırı, Hadrianus Tapınağı, Altıköşe Kuleler, Bouleuterion, Kyzikos Amfi Tiaytosu’da Erdek’te gezilecek en önemli yerler arasında yer almaktadır. Erdek’e Avşa Adası’ndan kalkan feribotlar ile 1,5 – 2 saat aralığında ulaşıp sağlayabilirsiniz.

Marmara Adası

Marmara Denizi’nin en büyük adası olarka kabul edilen Marmara Adası, sessiz sakin ve huzur isteyen tatil severlerin sıklıkla tercih etmiş olduğu bir başka tatil beldesidir. Marmara Adası, Avşa Adası’na sadece 30 dakika uzaklıkta bulunmaktadır. Marmara Adası’na, Avşa Adası’na gelen bir çok feribot ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca İDO Avşa Adası seferlerinde de öncelikle Marmara Adası’na uğramaktadır. Avşa Adası’nda tatiliniz sırasında sizlerde Marmara Adası’nı günü birlik ziyaret ederek Marmara Adası’nı yakından tanıyabilirsiniz.

Ekinlik Adası

Ekinlik Adası

Ekinlik Adası, Avşa Adası’nın tam karşısında bulunan, Marmara Denizi’nde ki en küçük ada olmaktadır. Ekinlik Adası nüfusu sadece 151 kişi olmaktadır. Nüfusunun az olması sayesinde de Ekinlik adası olabildiğince sakin, sessiz ve huzurlu tatil arayışı içinde olan tatilcilere bir fırsat sunmaktadır. Ekinlik Adası’na, Erdek, Marmara Adası, Ekinlik Adası ve Avşa Adası seferi düzenleyen Gestaş arabalı feribotu ile ulaşım sağlayarak tatil yapabilirsiniz.

Türkiye’de Gezilecek Yer Avşa Adası

Avşa Adası, Türkiye’de Antalya’da ki tatil yerleri kadar adını duyuramamıştır. Fakat gidip görebileceğiniz en güzel tatil beldelerinden bir tanesi Adası.

Avşa Adası’nın tercih edilmesinde ki en önemli etken Avşa Adası ulaşım kolaylığı olabilir. Avşa Adası’na Tekirdağ, İstanbul ve Erdek’ten tek bir vapur ile kısa sürede gidilmektedir. Bu da yoğun iş temposu arasında tatil için harika bir fırsat sunuyor.

Avşa Adası’nın tercih edilmesinde ki bir diğer sebep ise Avşa Adası otel ve pansiyonlarının çok uygun fiyatlar ile hizmet sunmasıdır. Ayrıca otel ve pansiyonlar belirli dönemlerde ekstra indirimler yaparak ucuz ve kaliteli tatil geçirmenizi sağlıyor. Avşa Adası otel ve pansiyon indirimlerini sitemizden mutlaka takip etmenizi öneririz.

Avşa Adası Gezilecek Yerler Altrenatifleri

Avşa Adası’nda en güzel manzarlarına tepelere çıkarak ulaşabilirsiniz. Avşa Adası’nın bu isimsiz tepelerinde ada ayaklarınızın altına serilmiş gibi göreceksiniz. Güneşin doğuşunu, batışını, denizin ve gökyüzünün birleştiği maviliği tüm sadeliğiyle keşfederek bulabilirsiniz. Avşa Adası gün batımı fotoğraflarını sitemizden inceleyerek bu eşsiz manzaranın görüntülerini görebilirsiniz.

Avşa Adası’nda bu güzel yerlerin hepsini bisiklet ile görebilmeniz mümkün. Adanın en güzel tarafı da bu olsa gerek. Avşa Adası’nda bisiklet kiralayarak ada turu yaparak ada manzaralına tanıklık edebilirsiniz.

En kısa zamanda bir hafta sonunuzu ayırarak bu şirin ve samimi adanın sahip olduğu güzel manzaraları gözünüzle görmenizi tavsiye ediyoruz.

Avşa Adası'nda Gezilmesi Gereken Yerler Nereleri?

Avşa Adası'nda gezilecek olabildiğince çok yer bulunmaktadır. Avşa Adası'nda gezilecek yerleri ilk sırasında koylar yer almaktadır. Avşa Adası sahili, Mavi Koyu, Şarap Fabrikaları, Yiğitler Köyü, Avşa Manastırı ve daha bir çok gecilecek yerin fotoğrafları ile birlikte bilgi almak için hemen sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Avşa Adası'nda Gezilecek Yerleri Gezmek Ücretli Mi?

Avşa Adası'nda bulunan gezilecek yerlerin hepsini ücretsiz bir şekilde gezerek ziyaret edebilirsiniz.

Avşa Adası Gezilecek Yerleri Arasında Olan Koylar Nerede?

Avşa Adası koylarının birçoğu Avşa Adası'ndan yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunan Avşa Adası Yiğitler Köyü'nde bulunmaktadır. Yiğitler Köyü'ne Avşa Adası'ndan kalkan dolmuşlar ile veya Avşa Adası Taksi Durağı'ndan bir taksi kiralayarak 10 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir