"Enter"a basıp içeriğe geçin

Avşa Adası Ulaşımı Nasıl Yapılır?

İstanbul’da yaşayan insanlar kısa tatillerini değerlendirerek, İstanbul’a yakın tatil beldelerinde tatil yapmak istemektedir. Bunun için de maalesef fazlaca alternatifleri yoktur. Ancak bazı kişilerin adını bile daha önceden duymadığı, Avşa Adası nerede olduğu hakkında bilgisi olmayan kişiler için bile bir tatil fırsatı yaratan Avşa Adası bulunuyor.

Avşa Adası’nda görülmesi gereken yerler, Avşa Adası’nda yapılması gerekenlerin sayısı da oldukça fazla. Bu yüzden Avşa Adası’nda tatil yapmaya karar verdiyseniz Avşa Adası’nda sıkılır mıyım gibi bir terddütünüz olmasına gerek kalmıyor.

Avşa Adası Ulaşım

Avşa adası Marmara Denizi’nde bulunmaktadır. Avşa Adası’na İstanbul’dan üzerinden ido ile gidilmektedir.  İstanbul’dan 3,5 saat süren bu yolculukla Avşa Adası’na ulaşımınızı kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Avşa Adası’nda gidebileceğiniz başka bir liman ise Tekirdağ’dır. Avşa Adası’na ulaşımın kolay yapıldığı yerlerden bir tanesi. Tekirdağ’dan 3 saatte Avşa Adası’na ulaşabilirsiniz.

Avşa Adası Nerede?

Avşa Adası Marmara Denizi’nin güney-batı kısmında bulunan çevresini 3 tane daha adanın sardığı bir adadır.

Avşa Adası Balıkesir’in Marmara Adalar Belediyesi‘ne bağlı bir mahalle olarak geçmektedir.

Avşa Adası Ulaşımı Nasıl Yapılır? Seyehat Süresi Ne Kadardır?

Avşa Adası’na ulaşım İstanbul, Tekirdağ ve Balıkesir iline bağlı Erdek ilçesinden gerçekleştirilmektedir. İstanbul üzerinden ulaşım Yenikapı ve Bostancı limanlarından İDO(İstanbul Deniz Otobüsü) ile sağlanmaktadır.

İstanbul’dan Yenikapı ile 3 saat 10 dakika sürerken Bostancı’dan ise 3 saat 50 dakika, Tekirdağ’dan 3 saat 30 dakika, Erdek’ten ise Avşa Adası’na ulaşımınızı 2 saat içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

Geminiz İptal Oldu Ne Yapabilirsiniz?

Eğer yukarıda ki başlıkta belirtilen seçenekler ile bilet aldınız ve geminiz iptal oldu.

Avşa hava durumunda yaşanabilecek ani değişikliklerden etkilenerek geminizin iptal olması durumu genellikle İDO(İstanbul Deniz Otobüsü) tarafından yaşayabileceğiniz bir sorundur.

İptal durumunda İDO(İstanbul Deniz Otobüsü) sizlerden belirli talepler doğrultusunda ödemenizi iade etmektedir.

İDO(İstanbul Deniz Otobüsü) seferlerinin iptal durumunu önceden öğrenmek için İDO sayfasına göz atmanızı tavsiye ederiz.

İDO(İstanbul Deniz Otobüsü) iptal seferlerini öğrenmek için tıklayınız.

Avşa Adası Seferiniz İptal Oldu Ve Rezervasyon Yaptıysanız Ne Yapabilirsiniz?

Eğer rezervasyon yaptınız ve geminiz iptal oldu ise adaya ulaşımınızı Erdek veya Tekirdağ üzerinden kalkan vapurlar ile gerçekleştirebilirsiniz. Kötü hava durumları genel olarak Tekirdağ ve Erdek üzerinden yapılan Avşa Adası seferlerini etkilememektedir.

Ulaşımda Ekonomi

Ulaşım araçlarını kullanırken hangi yolları tercih ederek yolculuğunuz daha rahat ve ekonomik olur sorusunu tabii ki merak ediyorsunuzdur. Peki Avşa Adası ulaşımını nasıl yaparsanız ekonomik ve rahat olur?

Ulaşımınız da İDO(İstanbul Deniz Otobüsü)’yu seçmeniz halinde Avşa Adası’na kısa süre içerisinde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. İDO(İstanbul Deniz Otobüsü)’nun dezavantajları arasında kapalı alan olması ve araç taşımaması bulunuyor.

Tekirdağ ve Erdek üzerinden adaya ulaşım sağlarsanız bilet fiyatları İDO(İstanbul Deniz Otobüsü) ya göre daha uygun olmakla birlikye ,açık alanda ve araçlar ile yolculuk hakkı sunacaktır.

Avşa Adası’na Erdek Üzerinden Yeni Sefer Düzenleyen Vapurlar

Avşa Adası, adanın yoğun olacağı vakit, aktif olarak devam eden seferlerin yeterli olmayacağını bilmektedir. Bu yüzden sezon tam olarak açılacağı zaman ulaşım firmaları anlaşma yaparak yeni ulaşım hatları oluşturmaktadır.

Şu anda Avşa Adası’na yeni ulaşım hattı olarak Erdek-Avşa Adası deniz otobüsü hattı aktif edilmiştir. Gestaş firması ile yapacağınız 2 saatlik seyehat yerini 40 dakikaya bırakmaktadır. Bu şekilde Gestaş Firmasına göre daha çok talep almaktadır.

Avşa Adası’na Yeni Gelen Seferlerin Ekonomik Açıdan Durumu Nedir?

Fiyat farkı olarak ise Gestaş daha ekonomik olmaktadır. Ancak aradaki fark abartılacak bir fark değildir. Öğrenciler için ise ekonomik yönden pek bir şey fark etmiyor.

Deniz otobüsünün tek dezavantajı araç taşımamasıdır. Eğer aracınız ile adaya seyahat etmeyecekseniz Erdek üzerinden yapacağınız ulaşımı deniz otobüsü ile gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.

Avşa Adası’na İstanbul Üzerinden Yeni Sefer Düzenleyen Vapurlar

Avşa Adası ulaşımı için bu yıl devreye giren yeni bir hat mevcuttur. İstanbul’dan yeni bir hat çizilerek Avşa Adası’na ulaşım eklenmiştir. Yeni geminin ismi Ciner’dir.

Ciner Gemisi İstanbul’da Nereden Kalmaktadır? Ciner Gemisi İle Avşa’ya Araba İle Ulaşım Var Mı?

Avşa Adası UlaşımCiner gemisi Avşa Adası’na İstanbul Zeytinburnu’ndan gelmektedir. Bu açılan hat İDO(İstanbul Deniz Otobüsü) ile herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır.

Ciner gemisi özel bir gemidir ve feribot gibidir. Bu yüzden de ulaşımınızı İstanbul üzerinden araba ile sağlayabilirsiniz. Araba ile Avşa Adası’na ulaşımınız için artık sadece Tekirdağ vapurları yok! Artık ulaşımınızı Ciner gemisi ile de sağlayabilirsiniz.

Ciner gemisi sadece Zeytinburnu’ndan kalkmaktadır. Zeytinburnu’ndan kalkarak Marmara Adası’na uğradıktan sonra Avşa Adası’na hareket etmektedir.

Ciner gemisi sefer saatleri sitemiz içerisinde ilerleyen zamanlarda yayınlanacaktır. Sefer saatlerini güncel olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

Tekirdağ-Avşa Seferleri

Tekirdağ Avşa Adası Feribot SeferleriTekirdağ – Avşa Adası yolculuk süresinin uzun olması sebebiyle, İDO(İstanbul Deniz Otobüsü) 2019 yılında ilk defa Tekirdağ-Avşa Adası seferleri başlatılmıştır.

İDO-Tekirdağ üzerinden bu şekilde sefer oluşturarak Avşa Adası’nda gelen ve giden misafirlere çok büyük bir kolaylık sunmuştır. Tekirdağ vapurları ile neredeyse üç buçuk saat süren yolcluk süresi, İDO seferleri ile 1 buçuk saate düşürülmüştür.

Tekirdağ – Avşa Adası İDO(İstanbul Deniz Otobüsü)  bilet fiyatları, Tekirdağ’dan kalkan vapur fiyatları ile aynı fiyat aralığındadır. Fakat güncel bilet fiyatlarını İDO(İstanbul Deniz Otobüsü) takip ederek daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

İDO Tekirdağ-Avşa Adası Seferleri Araç Taşıyor Mu?

Tekirdağ-Avşa Adası İDO seferleri araç kabul etmemektedir. Avşa Adası’nda tatilcilerin araca ihtiyacı bulunmuyor. Adada her yer yürüme mesafesindedir.

Araç ile Avşa Adası’na gelen tatilciler araçlarını park etme konusunda ise büyük zorluk çektiğini gözlemledik. Avşa Adası’nda araba park edilecek belirli yerler bulunuyor. İlgili sayfamızdan bu yerler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Eğer ki misafirlerimizin araç ile konaklama varsa maalesef Avşa Adası’na ulaşımını vapur ile sağlamak zorundadır.

Avşa Adası İçerisinde Ulaşım

Avşa adası içerisinde ki ulaşımınız için herhangi bir toplu taşıma aracı bulunmamaktadır.

Avşa adası içerisinde her yer yürüme mesafesindedir. Bu sebeple Avşa Adası’nda ki otellerinde özel servisleri bulunmuyor.

Ada içerisinde yürüyüş mesafesi olarak en fazla 30 dakika yürüme mesafesindedir. Hal böyle olunca ve kışın yaşayan nüfusunda az olması sebebiyle toplu taşıma aracına gerek kalmıyor.

Eğer ki ada içerisinde uzak bir yere gidecekseniz taksiler ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Taksi ücretleri İstanbul’a nazaran çok daha ucuzdur. 7/24 taksilere ulaşabilirsiniz.

Veya Avşa Adası’nda araba kiralama yerleri ile görüşerek araç kiralayarak adayı tanıma şansıda bulabilirsiniz.

Avşa Adası içerisinde sefer düzenleyen dolmuşlar görebilirsiniz. Dolmuşların ulaşım rotaları sadece ana sayfamızda da sizlere verilen bilgi doğrultusunda olmaktadır. Dolmuşlar sadece taksi durağının yanından adanın koylarına kalkmaktadır.

Avşa Adası Civarında Ki Adalara Ulaşım

Avşa Adası’na gelen misafirler çevredeki adaları da adadan görebildiği için diğer adaları merak etmektedir. Tatil yapmak için çok tercih edilmeyen bu adalar hakkında bilgi alabileceğiniz imkanlarda ksıtlı olmaktadır. Detaylı bir şekilde bu adalr hakkında bilgi almak isterseniz kesinlikle bu adalara gitmenizi öneririz veya sitemizde sizler için bu adalar hakkında anasayfamızda bilgi verdik. Sayfamızı okuyarak da bilgi edinebilirsiniz.

Hangi Gemiler İle Ekinlik Adasına Ulaşım Sağlayabilirsiniz?

Avşa Adası’na gelip diğer adalara ulaşımınızı yine aynı gemiler ile sağlayabilirsiniz.

Ekinlik Adası‘na gitmek istiyorsanız Ekinlik Adası’na Erdek – Avşa hattı üzerinde bulunan Gestaş gemisi ile gidebilirsiniz. Bunun dışında Tekirdağ-Avşa seferlerini gerçekleştiren Ömer Kaptan-3 ve Özkaptan gemilerinin de Ekinlik Adası’na seferleri bulunmaktadır.

Hangi Gemiler İle Marmara Adası’na Ulaşım Sağlayabilirsiniz?

Marmara Adası’na ulaşım Ekinlik Adası’na göre daha kolay olmaktadır. Her gün seferi bulunan deniz otobüsleri İstanbul-Marmara Adası-Avşa Adası seferi üzerinden gitmektedir. Bu yüzden İDO(istanbul Deniz Otobüsü) ile ulaşımınızı kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun dışında Marmara Adası’na Gestaş gemisi ile gidebilirsiniz.

Bu seçenekler dışında Avşa Adası’nda teknesi bulunan yerliler ile konuşarak bu adalara ulaşımınızı özel tekne kiralayarak sağlayabilirsiniz.

Erdek-Avşa Adası Sefer Saatleri

Gestaş

Erdek Avşa Adası Feribot SaatleriHer gün Erdek-Avşa Adası Sefer saatleri 11.00/17.00 ‘da olmak üzere günde iki sefer vardır.

Her gün Avşa Adası-Erdek Sefer saatleri 06.00/16.45’de olmak üzere günde iki sefer vardır.

Fiyatları: Tam ücret 25TL, Öğrenci fiyatları 12TL’dir.

Adalar-1

Hafta içi her gün Erdek-Avşa Adası Sefer saatleri 08.00/14.30’da olmak üzere günde iki seferdir.

Hafta sonu(Cuma, Cumartesi, Pazar) Erdek-Avşa Adası Sefer saatleri 07.30/13.30’da olmak üzere iki sefer vardır.

Hafta içi her gün Avşa Adası-Erdek Sefer saatleri 12.15/19.00’da olmak üzere iki sefer vardır.

Hafta sonu(Cuma, Cumartesi, Pazar) Avşa Adası-Erdek Sefer saatleri 11.15/22.30’dadır.

Fiyatlar: Tam ücret 25TL (Öğrenci tarifesi bulunmamaktadır.)

Marmara Roro

Her gün Erdek-Avşa Adası Sefer saati 09.30’dadır.

Her gün Avşa Adası-Erdek Sefer saati 13.15’dedir.

Fiyatlar: Tam ücret 23TL (Öğrenci tarifesi bulunmamaktadır.)

Deniz Otobüsü

Hafta içi ve hafta sonu Erdek-Avşa Adası Sefer saati 09.00’dadır.

Hafta içi Avşa Adası-Erdek Sefer saati 17.45’dedir.

Hafta sonu Avşa Adası-Erdek sefer saati 18.45’dedir.

Fiyatlar: Tam ücret 35TL, Öğrenci fiyatlar 25TL (24 yaş ile sınırlıdır.), 65 yaş üstü 25TL, Bisiklet 15TL

Tekirdağ-Avşa Adası Sefer Saatleri

Marmara Roro

Marmara Roro gemisi Tekirdağ-Avşa Adası, Avşa Adası-Tekirdağ seferlerini sadece hafta sonu yapmaktadır.

Hafta sonu Tekirdağ-Avşa Adası sefer saati 11.00’dadır.

Hafta sonu Avşa Adası-Tekirdağ sefer saati 16.00’dadır.

Fiyatlar: Öğrenci ve tam ücret farketmeksizin 40TL’dir.

Yavuz Naz

Her gün Tekirdağ-Avşa Adası sefer saati 10.00’dadır.

Her gün Avşa Adası-Tekirdağ sefer saati 14.00’dadır.

Fiyatlar: Öğrenci ve tam ücret fark etmeksizin 40TL’dir.

Ömer Kaptan-3 ve Özkaptan-1

Her gün Tekirdağ-Avşa Adası sefer saatleri 08.00/12.30/15.30’da olmak üzere günde üç seferdir.

Her gün Avşa Adası-Tekirdağ sefer saatleri 08.30/11.30/18.00’da olmak üzere günde üç seferdir.

Fiyatlar:Öğrenci ve tam ücret fark etmeksizin 40TL’dir.

İstanbul-Avşa Adası Sefer Saatleri

İDO(İstanbul Deniz Otobüsü)

Eğer İstanbul üzerinden Avşa Adası’na ulaşım sağlayacaksanız ulaşımınızı sadece İDO üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Hafta içi her gün Yenikapı-Avşa Adası sefer saatleri 08.40/10.25/10.55/20.10’da olmak üzere günde dört seferdir. (Cuma günü hariç. Cuma günleri ek seferler eklenmektedir.)

Hafta içi her gün Bostancı-Avşa Adası sefer saatleri 08.00/09.45/10.15/19.30’da olmak üzere günde dört seferdir. (Cuma günü hariç. Cuma günleri ek seferler eklenmektedir.)

Hafta içi her gün Avşa Adası-Yenikapı-Bostancı sefer saatleri 09.00/14.00/15.00/19.30’da olma üzere günde dört seferdir. (Gemi ilk olarak Yenikapı’ya sonrasında ise Bostancıya geçmektedir.) (Pazar günü hariç. Pazar günleri ek seferler eklenmektedir.)

Fiyatlar: İDO fiyatlarını sürekli olarak değiştirmektedir. Eğer ki biletinizi bir hafta öncesinden promosyon bilet olarak alabilirseniz biletlerin fiyatı 30TL ye kadar fark etmektedir. Ancak 1-2 gün içerisinde bilet almanız halinde fiyatlar şu şekilde olacaktır:

Tam ücret 103TL, Öğrenci fiyatı 91TL, 65 yaş üstü 91TL’dir.

Avşa Adası'na Nasıl Gidilir ?

Avşa Adası'na İstanbul, Tekirdağ ve Erdek üzerinden vapur ile gidebilirsiniz. İstanbul ve Tekirdağ'dan 3,5 saat, Erdek'ten 1,5 saat içerisinde Avşa Adası'na gidebilirsiniz.

Avşa Adası Bilet Fiyatları Ne Kadar ?

Avşa Adası bilet fiyatları nereden gelmek istediğinize göre değişiyor. Avşa Adası'na en ucuz Erdek üzerinden gelebilirken en pahalı ulaşım İstanbul üzerindendir.

Avşa Adası Nerede ?

Avşa Adası Marmara Denizi'nin güney kısmında bulunan, Balıklı, Marmara ve Ekinlik adaları ile yan yana bir adadır.

Avşa Adası İstanbul'dan Kaç Saat ?

Avşa Adası'na İstanbul Yenikapı limanından 3,5 saat sürerken Bostancı limanından 4 saat sürmektedir.