"Enter"a basıp içeriğe geçin

Avşa Adası Ulaşımı Nasıl Yapılır ?

İstanbul’da yaşayan insanlar kısa tatillerini değerlendirerek, İstanbul’a yakın tatil beldelerinde tatil yapmak istemektedir. Bunun için de maalesef fazlaca alternatifleri yoktur. Ancak bazı kişilerin adını bile daha önceden duymadığı, Avşa Adası nerede olduğu hakkında bilgisi olmayan kişiler için bile bir tatil fırsatı yaratan Avşa Adası bulunuyor.

Avşa Adası Nerede ?

Avşa Adası Marmara Denizi’nin güney-batı kısmında bulunan çevresini 3 tane daha adanın sardığı bir adadır.

Avşa Adası Balıkesir’in Marmara Adalar Belediyesi’ne bağlı bir mahalle olarak geçmektedir.

Avşa Adası Ulaşımı Nasıl Yapılır ? Seyehat Süresi Ne Kadardır ?

Avşa Adası’na ulaşım İstanbul, Tekirdağ ve Balıkesir iline bağlı Erdek ilçesinden gerçekleştirilmektedir. İstanbul üzerinden ulaşım Yenikapı ve Bostancı limanlarından İDO(İstanbul Deniz Otobüsü) ile sağlanmaktadır.

İstanbul’dan Yenikapı ile 3 saat 10 dakika sürerken Bostancı’dan ise 3 saat 50 dakika, Tekirdağ’dan 3 saat 30 dakika, Erdek’ten ise Avşa Adası’na ulaşımınızı 2 saat içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

Avşa Adası Ulaşım Haritası

Gemim İptal Oldu Ne yapmalıyım?

Eğer yukarıda ki başlıkta belirtilen seçenekler ile bilet aldınız ve geminiz iptal oldu.

Avşa hava durumunda yaşanabilecek ani değişikliklerden etkilenerek geminizin iptal olması durumu genellikle İDO(İstanbul Deniz Otobüsü) tarafından yaşayabileceğiniz bir sorundur.

İptal durumunda İDO(İstanbul Deniz Otobüsü) sizlerden belirli talepler doğrultusunda ödemenizi iade etmektedir.

İDO(İstanbul Deniz Otobüsü) seferlerinin iptal durumunu önceden öğrenmek için İDO sayfasına göz atmanızı tavsiye ederiz.

İDO(İstanbul Deniz Otobüsü) iptal seferlerini öğrenmek için tıklayınız.

Avşa Adası Seferiniz İptal Oldu Ve Rezervasyon Yaptıysanız Ne Yapabilirsiniz ?

Eğer rezervasyon yaptınız ve geminiz iptal oldu ise adaya ulaşımınızı Erdek veya Tekirdağ üzerinden kalkan vapurlar ile gerçekleştirebilirsiniz. Kötü hava durumları genel olarak Tekirdağ ve Erdek üzerinden yapılan Avşa Adası seferlerini etkilememektedir.

Ulaşımda Ekonomi

Ulaşım araçlarını kullanırken hangi yolları tercih ederek yolculuğunuz daha rahat ve ekonomik olur sorusunu tabii ki merak ediyorsunuzdur.

Ulaşımınız da İDO(İstanbul Deniz Otobüsü)’yu seçmeniz size biraz pahalı gelebilir ancak kısa süre içerisinde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. İDO(İstanbul Deniz Otobüsü)’nun tek sıkıntısı kapalı alan olmasıdır ve araç taşımamasıdır.

Tekirdağ ve Erdek üzerinden Ada’ya ulaşım sağlarsanız yol masraflarınız İDO(İstanbul Deniz Otobüsü) ya göre neredeyse yarı fiyatında,açık alanda ve araçlar ile yolculuk hakkı sunacaktır.

Avşa Adası’na Erdek Üzerinden Yeni Sefer Düzenleyen Vapurlar

Avşa Adası, Adanın yoğun olacağı vakit aktif olarak devam eden seferlerin yeterli olmayacağını bilmektedir. Bu yüzden sezon tam olarak açılacağı zaman ulaşım firmaları anlaşma yaparak yeni ulaşım hatları oluşturmaktadır.

Şu anda Avşa Adası’na yeni ulaşım hattı olarak Erdek-Avşa Adası deniz otobüsü hattı aktif edilmiştir .Gestaş firması ile yapacağınız 2 saatlik seyehat yerini 40 dakikaya bırakmaktadır. Bu şekilde Gestaş Firmasına göre daha çok talep almaktadır.

Avşa Adası’na Yeni Gelen Seferlerin Ekonomik Açıdan Durumu Nedir ?

Fiyat farkı olarak ise Gestaş daha ekonomik olmaktadır. Ancak aradaki fark abartılacak bir fark değildir. Öğrenciler için ise ekonomik yönden pek bir şey fark etmiyor.

Deniz otobüsünün negatif yön olarak belirtilecek tek şey araç taşımamasıdır. Eğer aracınız ile Adaya seyahat etmeyecekseniz Erdek üzerinden yapacağınız ulaşımın Deniz otobüsü ile gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.

Avşa Adası’na İstanbul Üzerinden Yeni Sefer Düzenleyen Vapurlar

Avşa Adası ulaşımı için bu yıl devreye giren yeni bir hat mevcuttur. İstanbul’dan yeni bir hat çizilerek Avşa Adası’na ulaşım eklenmiştir. Yeni geminin ismi Ciner’dir.

Ciner Gemisi İstanbul’da Nereden Kalmaktadır ? Ciner Gemisi İle Avşa’ya Araba İle Ulaşım Var Mı ?

Ciner gemisi Avşa Adası’na İstanbul Zeytinburnu’ndan gelmektedir. Bu açılan hat İDO( İstanbul Deniz Otobüsü) ile herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır.

Ciner gemisi özel bir gemidir ve feribot gibidir. Bu yüzden de ulaşımınızı İstanbul üzerinden araba ile sağlayabilirsiniz. Araba ile Avşa Adası’na ulaşımınız için Tekirdağ üzerinden gelmenizi bir durum artık yoktur.

Ciner gemisi sadece Zeytinburnu’ndan kalkmaktadır. Zeytinburnu’ndan kalkarak Marmara Adasına uğradıktan sonra Avşa Adası’na hareket etmektedir.

Ciner gemisi sefer saatleri sitemiz içerisinde ilerleyen zamanlarda yayınlanacaktır. Sefer saatlerini güncel olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

 

Tekirdağ-Avşa Seferleri

Tekirdağ Avşa seferlerinin muhtemelen uzun olması sebebiyle İDO(İstanbul Deniz Otobüsü) bu yıl ilk defa olarak Tekirdağ-Avşa Adası seferleri başlatılmıştır.

İDO-Tekirdağ üzerinden bu şekilde sefer oluşturarak Avşa Adası’nda gelen ve giden misafirlere çok büyük bir faydası olmuştur. Çünkü normal Tekirdağ vapurları neredeyse üç buçuk saat sürerken İDO seferleri ile 1 buçuk saate düşmektedir. Fiyatları ise vapurlarla neredeyse aynıdır. Çok küçük bir fark vardır.

İDO Tekirdağ-Avşa Adası Seferlerinde Araç Taşıyor Mu ?

Tekirdağ-Avşa Adası İDO seferlerinin tek kötü yanı motorlu taşıt taşımıyor olmasıdır. Avşa Adası’nda misafirlerimiz için ne kadar araç gerekmese de gelen tatilciler ısrarla arabalarını yanlarında istemektedir. Adaya araç ile geldikten sonra ise yer bulmakta güçlük çekilmektedir.

Bu güçlüğün yaşanmaması için Avşa Adası otoparkı hakkında sitemiz içerisinde bilgi verdik.

Eğer ki misafirlerimizin araç ile konaklama varsa maalesef Avşa Adası’na ulaşımını vapur ile sağlamak zorundadır.

Avşa Adası İçerisinde Ulaşım

Avşa adası içerisinde ulaşımınız için herhangi bir toplu taşıma aracı bulunmamaktadır.

Avşa adası içerisinde her yer yürüme mesafesindedir. Ada içerisinde yürüyüş mesafesi olarak en fazla 30 dakika yürüme mesafesindedir. Hal böyle olunca ve kışın yaşayan nüfusunda az olması sebebiyle toplu taşıma aracına gerek kalmamaktadır.

Eğer ki adanın bir ucuna gitmek istiyorsanız taksiler ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Taksi ücreti İstanbul’a nazaran çok daha ucuzdur. 7/24 taksilere ulaşabilirsiniz. Taksi numaralarını ilerleyen zamanlarda sitemiz içerisinden edinebilirsiniz.

Ancak ada içerisinde dolmuşta görebilirsiniz. Dolmuşların ulaşım rotaları sadece ana sayfamızda da sizlere verilen bilgi doğrultusunda olmaktadır. Dolmuşlar sadece taksi durağının yanından adanın koylarına kalkmaktadır.

Avşa Adası Civarında Ki Adalara Ulaşım

Avşa Adası’na gelen misafirler çevredeki adaları da gözüyle gördüğü için merak etmektedir. Bu adalar hakkında bilgi alabileceğiniz imkanlarda az olduğu için tek seçenek gidip görmek veya sitemizde sizler için bu adalar hakkında anasayfamızda bilgi verdik. Sayfamızı okuyarak da bilgi edinebilirsiniz.

Hangi Gemiler İle Ekinlik Adasına Ulaşım Sağlayabilirsiniz ?

Avşa Adası’na gelip diğer adalara ulaşımınızı yine aynı gemiler ile sağlayabilirsiniz.

Ekinlik Adası‘na gitmek istiyorsanız Ekinlik Adası’na Erdek – Avşa hattı üzerinde bulunan Gestaş gemisi ile gidebilirsiniz. Bunun dışında Tekirdağ-Avşa seferlerini gerçekleştiren Ömer Kaptan-3 ve Özkaptan gemilerinin de Ekinlik Adası’na seferleri bulunmaktadır.

Ekinlik Adası’na gitmenizin tek seçeneği olmaktadır. Bu da Gestaş ile gerçekleşmektedir.

Hangi Gemiler İle Marmara Adasına Ulaşım Sağlayabilirsiniz ?

Marmara Adası ulaşımınız ise Ekinlik adasına göre daha kolay olmaktadır. Her gün seferi bulunan Deniz otobüsleri İstanbul-Marmara Adası-Avşa Adası seferi üzerinden gitmektedir. Bu yüzden İDO(istanbul Deniz Otobüsü) ile ulaşımınızı kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun dışında Marmara Adası’na Gestaş gemisi ile gidebiliyorsunuz.

Tabii ki. Bu seçenekler dışında Avşa Adası’nda teknesi bulunan yerliler ile konuşursanız sizlere yardımcı olacaklardır ve özel tekne ile ulaşımınızı sağlayabileceksiniz.

Erdek-Avşa Adası Sefer Saatleri

Gestaş

Her gün Erdek-Avşa Adası Sefer saatleri 11.00/17.00 ‘da olmak üzere günde iki sefer vardır.

Her gün Avşa Adası-Erdek Sefer saatleri 06.00/16.45’de olmak üzere günde iki sefer vardır.

Fiyatları: Tam ücret 25TL, Öğrenci fiyatları 12TL’dir.

Adalar-1

Hafta içi her gün Erdek-Avşa Adası Sefer saatleri 08.00/14.30’da olmak üzere günde iki seferdir.

Hafta sonu(Cuma, Cumartesi, Pazar) Erdek-Avşa Adası Sefer saatleri 07.30/13.30’da olmak üzere iki sefer vardır.

Hafta içi her gün Avşa Adası-Erdek Sefer saatleri 12.15/19.00’da olmak üzere iki sefer vardır.

Hafta sonu(Cuma, Cumartesi, Pazar) Avşa Adası-Erdek Sefer saatleri 11.15/22.30’dadır.

Fiyatlar: Tam ücret 25TL (Öğrenci tarifesi bulunmamaktadır.)

Marmara Roro

Her gün Erdek-Avşa Adası Sefer saati 09.30’dadır.

Her gün Avşa Adası-Erdek Sefer saati 13.15’dedir.

Fiyatlar: Tam ücret 23TL (Öğrenci tarifesi bulunmamaktadır.)

Deniz Otobüsü

Hafta içi ve hafta sonu Erdek-Avşa Adası Sefer saati 09.00’dadır.

Hafta içi Avşa Adası-Erdek Sefer saati 17.45’dedir.

Hafta sonu Avşa Adası-Erdek sefer saati 18.45’dedir.

Fiyatlar: Tam ücret 35TL, Öğrenci fiyatlar 25TL (24 yaş ile sınırlıdır.), 65 yaş üstü 25TL, Bisiklet 15TL

Tekirdağ-Avşa Adası Sefer Saatleri

Marmara Roro

Marmara Roro gemisi Tekirdağ-Avşa Adası, Avşa Adası-Tekirdağ seferlerini sadece hafta sonu yapmaktadır.

Hafta sonu Tekirdağ-Avşa Adası sefer saati 11.00’dadır.

Hafta sonu Avşa Adası-Tekirdağ sefer saati 16.00’dadır.

Fiyatlar: Öğrenci ve tam ücret farketmeksizin 40TL’dir.

Yavuz Naz

Her gün Tekirdağ-Avşa Adası sefer saati 10.00’dadır.

Her gün Avşa Adası-Tekirdağ sefer saati 14.00’dadır.

Fiyatlar: Öğrenci ve tam ücret fark etmeksizin 40TL’dir.

Ömer Kaptan-3 ve Özkaptan-1

Her gün Tekirdağ-Avşa Adası sefer saatleri 08.00/12.30/15.30’da olmak üzere günde üç seferdir.

Her gün Avşa Adası-Tekirdağ sefer saatleri 08.30/11.30/18.00’da olmak üzere günde üç seferdir.

Fiyatlar:Öğrenci ve tam ücret fark etmeksizin 40TL’dir.

İstanbul-Avşa Adası Sefer Saatleri

İDO(İstanbul Deniz Otobüsü)

Eğer İstanbul üzerinden Avşa Adası’na ulaşım sağlayacaksanız ulaşımınızı sadece İDO üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Hafta içi her gün Yenikapı-Avşa Adası sefer saatleri 08.40/10.25/10.55/20.10’da olmak üzere günde dört seferdir. (Cuma günü hariç. Cuma günleri ek seferler eklenmektedir.)

Hafta içi her gün Bostancı-Avşa Adası sefer saatleri 08.00/09.45/10.15/19.30’da olmak üzere günde dört seferdir. (Cuma günü hariç. Cuma günleri ek seferler eklenmektedir.)

Hafta içi her gün Avşa Adası-Yenikapı-Bostancı sefer saatleri 09.00/14.00/15.00/19.30’da olma üzere günde dört seferdir. (Gemi ilk olarak Yenikapı’ya sonrasında ise Bostancıya geçmektedir.) (Pazar günü hariç. Pazar günleri ek seferler eklenmektedir.)

Fiyatlar: İDO fiyatlarını sürekli olarak değiştirmektedir. Eğer ki biletinizi bir hafta öncesinden promosyon bilet olarak alabilirseniz biletlerin fiyatı 30TL ye kadar fark etmektedir. Ancak 1-2 gün içerisinde bilet almanız halinde fiyatlar şu şekilde olacaktır:

Tam ücret 103TL, Öğrenci fiyatı 91TL, 65 yaş üstü 91TL’dir.

Avşa Adası'na Nasıl Gidilir ?

Avşa Adası'na İstanbul, Tekirdağ ve Erdek üzerinden vapur ile gidebilirsiniz. İstanbul ve Tekirdağ'dan 3,5 saat, Erdek'ten 1,5 saat içerisinde Avşa Adası'na gidebilirsiniz.

Avşa Adası Bilet Fiyatları Ne Kadar ?

Avşa Adası bilet fiyatları nereden gelmek istediğinize göre değişiyor. Avşa Adası'na en ucuz Erdek üzerinden gelebilirken en pahalı ulaşım İstanbul üzerindendir.

Avşa Adası Nerede ?

Avşa Adası Marmara Denizi'nin güney kısmında bulunan, Balıklı, Marmara ve Ekinlik adaları ile yan yana bir adadır.

Avşa Adası İstanbul'dan Kaç Saat ?

Avşa Adası'na İstanbul Yenikapı limanından 3,5 saat sürerken Bostancı limanından 4 saat sürmektedir.