"Enter"a basıp içeriğe geçin

Avşa Adası’nda İçme Suyu Nereden Geliyor ? Su Arıtma Tesisi Var Mı ?

Avşa Adası’nda eskiden tam olarak temiz su bulunmuyordu. Sular kaynak suların yolları izlenerek kuyu açılarak elde ediliyordu. Elde edilen kaynak su su motoru sayesinde binaya dağıtılıyordu.

Kaynak Sular İle Gelen Sular Temiz Midir ?

Ancak tahmin edebileceğiniz üzere kaynak sular ne kadar temiz oluyor dense de içerisinde bir çok bakteri barındırıyordu.

Su Arıtma Tesisi Avşa Adası’na Ne Zaman Kuruldu ?

Avşa Adası Belediyesi bu duruma çözüm olarak Avşa Adası’na su arıtma tesisi kurdu. 2010 yılında faaliyete başlayan bu tesis 20 milyon TL yatırıma mal oldu. Kurulan bu tesisle Avşa Adası temiz suya kavuştu.

Su Arıtma Tesisinde Oluşturulan Su İçilebilir Mi ?

Bu su yapılan ölçümler ile içilebilir olduğu kanıtlandı.

Su Arıtma Tesisinin Avşa Adası’nda ki Amacı Ve Faydaları Nelerdir ?

Su arıtma tesisinin amacı denizde bulunan suyu kullanmaktı. Avşa Adası çevresinde bulunan denizden çok güzel bir şekilde yararlandı. Denizde bulunan suda ki yosun ve benzeri atık maddeler filtrelerden geçerek ayrıldı. Sonrasında ise deniz suyu buharlaştırılarak tuz, sudan ayrılmış oldu ve içilebilir temiz su Avşa Adası’na sunulmuş oldu.

Avşa Adası Su Arıtma Tesisi Nerede ?

Avşa Adası Su Arıtma Tesisi iskeleden indiğinizde batı yönünde sahil şeridinden ilerlerseniz sağ tarafınızda lunaparakı göreceksiniz. Lunapark hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız tıklayınız.

Lunaparakın 100 m ilerisinde sol kısımda ise Avşa Adası Su Arıtma Tesisi karşınıza çıkacaktır.

Avşa Adası Su Arıtma Tesisi

Avşa Adası'nda Temiz Su Var Mı ?

Avşa Adası'nda musluklardan gelen su içilmemektedir. Bu su eskiden kuyulardan çıkartılıyordu. Şu anda ise Avşa Adası'na su arıtma tesisi kuruldu. Bu yüzden artık musluktan gelen suyu gönül rahatlığı ile içebilirsiniz.

Avşa Adası'na Su Arıtma Tesisi Ne Zaman Yapıldı ?

Avşa Adası yaşamış olduğu temiz su sorununu 2010 yılında sona erdirerek su arıtma tesisini kurmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir